Gazella fortsätter att ta plats i interims- och rekryteringsbranschen. För andra året i rad är vi finalister i Recruitment Awards – och i år i hela tre prestigefyllda kategorier: Årets Rekryteringsföretag, Årets Interimsföretag samt Årets Raket inom Rekrytering (Gazella Supply Chain).
– Att söka jobb är för många nästan stigmatiserat – och ofta en tuff process. Många kandidater känner igen sig i att de önskat en bättre rekryteringsupplevelse. På samma sätt hamnar många chefer i stress när någon i teamet säger upp sig. Att vi nu blir uppmärksammade för det kandidatarbete vi gör i alla våra processer – med branschens högsta kandidat-NPS – och vår förmåga att snabbt hitta rätt konsult, med branschens högsta tillsättningsgrad, i tre kategorier är ett otroligt kvitto på arbetet vi gör varje dag. Det här är en laginsats rakt igenom och något vi är både stolta och ödmjuka inför, säger Erik Wennhall, VD för Gazella och Gazella Supply Chain.
Nomineringarna speglar Gazellas fortsatta tillväxt, nischade expertis och starka fokus på relationer, kvalitet och innovation. Under året har Gazella fortsatt att utveckla erbjudandet inom både rekrytering och interim – bland annat genom tekniska satsningar inom AI, ett starkt kandidat- och konsultcommunity samt en tydlig framtidsorientering inom affärskritiska områden som ekonomi, supply chain och inköp.
Juryns motiveringar lyfter bland annat Gazellas träffsäkerhet och personliga approach i rekrytering, det långsiktiga och relationsdrivna arbetet inom interim, samt den starka organiska tillväxten inom Gazella Supply Chain – även i en utmanande marknad.
– Det är våra medarbetare, konsulter och kandidater som gör det här möjligt. Deras engagemang, kompetens och vilja att alltid göra det lilla extra är grunden till allt vi bygger. Stort tack till alla som bidrar till vår resa, fortsätter Erik Wennhall.
Vinnarna i Recruitment Awards presenteras i mars. 💫